3 Mart 2010 Çarşamba

MİM

Merhaba arkadaşlar sevgili arkadaşım papatya beni mimlemiş.Kendisine teşekkür ediyorum. Bende biraz gecikmeli olarak seve seve cevap vermeye çalışıcam.

1-Sizi mimleyenin linkini verin:  papatya 68

2. Çocukluğunuzda anne ve babanızla (ya da aile büyükleri) yaptığınız ve sizi siz yapan şeylere katkısı olan bir olay veya bir aktivite… ve hangi yönünüze katkısı oldu?
 Ananem ve dedem kış aylarında bizim evde kalırlardı. Kırılmasınlar gücenmesinler diye her türlü fedakarlık gösterilirdi.Hatta hatırımda kalan biz torunlara düşen görev ise yemek sonrası ellerini yıkamaları için ibrik ve leğeni önlerine getirirdik. Ablam bu işi yaparken bende kurulanmaları için havlu gezdirirdim. Tabi artık kalmadı böyle adetler. Ananem rahmetli oldu. Dedem artık çok yaşlı ve dayımın yanında kalıyor. Belki bir çoğunuza farklı gelicek ama bu tür olaylar, ilişkiler bize aile büyüklerimize karşı sevgimizi saygımızı arttırdı ve bugün bizlerde anne ve babalarımıza karşı nasıl davranmamız gerektiğini öğrenmiş olduk.
 
3. Çocukken oynamayı en sevdiğiniz oyun ve oyun aparatı neydi?
    Halen zaman zaman görüştüğüm çok sevdiğim ilkokul arkadaşım Sevgili Nurdan ve O'nun kuzenleriyle birlikte isim şehir oynardık. Çok eğlenirdik.Düşündüm ama herhangi bir oyun aparatı aklıma gelmedi.

4.Çocukluğunuz veya ilk gençliğinizle ilgili keşke daha farklı olsaydı dediğiniz bir durum?
   O yıllarım keşkelerle dolu inanın. Hangi birisini yazayım. Bu soruyu affınıza sığınarak geçiyorum.

5. Sokakta oynar mıydınız? Neler oynardınız?
   Kuzenlerimizle aynı apartmanı paylaşıyorduk. Teras katımız vardı orada oynamayı severdim. Salıncağımız da vardı. Evcilik kurardık. Annemden saklı getirdiğimiz kedimiz vardı hastaydı gizli gizli onu beslerdik.

6. Çocukluk veya ilk gençlikle ilgili iyi ki böyle olmuş dediğiniz bir olay?
   Annemin bir komşusu vardı Güllü abla...Kendisi sigara tiryakisiydi. Birgün anneme de ikram etmiş annemde almış. Bende annemi ilk kez sigara içerken görünce inanın şok geçirdim. Elinden almaya kaltım falan...Sonra çocuk aklıyla sürekli içtiğini düşünerek evede paket aramaya başladım. Nerelere bakmadım ki...Eskide tabaklıklar vardı bilir misiniz onun en üst rafında şekerlik gözüme çarptı. Tezgahın üzerine çıkıp şekerliğe uzanırken tabaklıkla birlikte yere düşmüşüm. Tabi zahiyat büyük. Tabaklar kırılmış, porselen bir tabak bacağımı kesmiş, ben bayılmışım...Bu olaydan sonra annemin elinde bir daha sigara görmedim. İyi ki böyle olmuş diyebilirim.

5. Varsa çocukluk dönemine ait bugünü etkileyen bir olay veya anı...
   Çocukluğumda nedense ablamla hiç anlaşamazdık. Beni o kadar çileden çıkarırdı ki, (kendiside az değildi hani) çocuk aklıyla öleyimde kurtulayım derdim. Bende biraz sinirliydim heralde kül tablasını arkasından fırlatmıştım neyse birşey olmamıştı daha sonra karşıma geçmiş benimle alay ediyordu bende o sırada yoğurt yiyordum. Şöyle doluca bir kaşık yoğurdu yüzüne güzelce yapıştırmıştım. Sonrasını siz hayal edin. Şimdi mi artık evli barklı çoluk çocuk sahibi insanlarız. Ablam İstanbul'da ben Tekirdağ'da...En fazla iki gün dayanabiliyorum sesini duymadan. O'nu çok seviyorum ve çok özlüyorum.
Bende sevgili arkadaşım  ARUZE yi mimliyorum ve kolay gelsin diyorum.
Sevgiler...Mihriban...

3 yorum:

havvanur dedi ki...

mimi zevkle okudum babanemde genç kızlıgımda kışları bizde kalırdı abdest için ibrik legenle biz yardımcı olurduk 90 küsür yaşlarındaydı ogünkü çocuk aklımla hiç hoşuma gitmezdi((yerler ıslanıyor die şimdi keşke yaşasaydıda ayagını bile bn yıkardım anacıgım onu banyo yapmamıza incitiriz die izin vermezdi yazınızla o günleri yaşadımda içim sızladı((hayırlı cumalar selam ve dua ile.

neduk dedi ki...

Bloguma hoşgeldiniz Mihriban Hanım.Çok memnun oldum.Ben de sizin güzel işlerinizi zevkle gezdim.Çok marifetlisiniz maşallah.Sevgiler.

ŞANSLI dedi ki...

Bloguma yaptığınız ziyaret için teşekkür ederim.Hayırlı dostluklara:)